Vzorník látek

Zde najdete vzorník látek na markýzy, případně také screenové rolety. Samozřejmostí je osobní výběr u Vás při zaměření. Bereme s sebou vzorníky, abyste si udělali přesnou představu, jak bude výrobek na vašem domě vypadat.

 

Potahy na markýzy

Markýzová látka je speciální akrylátová látka ošetřená nanotechnologií pro dosažení skvělých vlastností při ochraně před sluncem a mírným deštěm. Takto impregnovaná tkanina je odolná vůči špíně, vlhkosti a plísni a díky nanofixaci tyto vlastnosti zůstávají na látce po dlouhou dobu. Potahy jsou použitelné u všech venkovních markýz.

  • Obvyklá životnost látek cca. 10-15 let
  • UV ochrana
  • barevná stálost
  • nepromokavé dešti /dle druhu markýzy

TIP: Chcete vidět, jak bude látka vypadat na Vaší markýze? Přejděte na stránku výrobce látek SATTLER nebo Dickson.

DESIGN SELECTOR https://suntex.sattler.com 
Zde je ke stažení aktuální vzorník látek na markýzy:https://karasek.cz/ke-stazeni/sattler-latky/

Běžné vlastnosti markýzových látek

Záhyby

Vznikají při výrobě a natáčení markýzové látky. Při této manipulaci s potahem může někdy dojít, zejména u světlejších odstínů, k posunutí pigmentu. Toto posunutí potom vytvoří pruh, jenž proti světlu působí tmavě, respektive v místě záhybu dojde k efektu přerušení barevnosti.

Křídový efekt

Jedná se o světlé pruhy vznikající při zpracování potahů a nelze jim zabránit ani při nejvyšší opatrnosti.  

Vlnitost

Zvlnění potahu se může objevit v oblastech švů. Vzniká v důsledku vrstvení látky a protichůdných sil napětí na hřídeli při navíjení. Vlny mohou mít vzor "rybí kosti" nebo "vafle". 

Popsané efekty se v různé intenzitě objevují v zásadě u všech potahů z markýzových látek. Nesnižují však kvalitu potahů a nelze na ně vztahovat reklamaci. 

Pokud je dodržen předepsaný sklon konstrukce minimálně 15o, aby mohla voda po povrchu stékat, nebude vadit lehký déšť. V případě silnějšího deště či dlouhého deštivého období by však měla markýza zůstat zatažená, aby se předešlo škodám. Pokud potah zmokne, je třeba co nejdříve markýzu vysunout a nechat potah řádně vyschnout. 

Hydrofobní kvality markýzových látek se vztahují zejména na vlhkost a lehký déšť. Připomínáme, že markýzy jsou protisluneční zařízení a jako taková chrání zejména před sluncem. Kvality potahů se vztahují vždy na jejich vlastnosti při ochraně před UV zářením a jsou testovány zejména na stálobarevnost a propustnost slunečního záření. Nejedná se tedy o ochranu před deštěm. Pro ochranu před deštěm jsou k dispozici potahy s PVC zátěrem či PVC materiály. 

Technické tkaniny

Základem technických tkanin je skleněné nebo polyesterové vlákno, které je potaženo speciálním PVC zátěrem, aby se dosáhlo stejnorodé velikosti a barvy.

Použití: svislé rolety Screen

SERGE 600 001010
SERGE 600 001010
SERGE 600 001003
SERGE 600 001001
SERGE 600 002002
SERGE 600 007007
SERGE 600 008008
SERGE 600 010010
Soltis 99_2055
B92-1046
Soltis B92_1044
Soltis B92_2135
Soltis 86_2046 rub - stříbrná
Soltis 86_2046 líc bílá
Soltis 86_2047
Soltis 86_2135
Soltis 86_2048
Soltis 92_2047
Soltis 92_2048
Soltis 92_2051
Soltis 92_2065
Soltis 92_2135

Složení technických tkanin

Skleněné vlákno je od samotného počátku nehořlavé a zajišťuje výjimečnou stabilitu rozměrů. Barevný PVC potah zajišťuje trvanlivost, UV stabilitu, ochranu před počasím a vysokou odolnost proti chemikáliím. Nevýhodou skleněného vlákna je jeho křehkost. Pokud tkaninu přehneme, vlákno se zlomí a tkanina zůstane pokrčená. Je nutné tedy velmi pečlivé zacházení jak s tkaninou, tak s konečným výrobkem. Pro zpracování tkaniny do konečného výrobku je třeba využít svařování za pomocí svařovací pásky, která udrží tvar výrobku. Polyesterové vlákno není samotně nehořlavé, své nehořlavé vlastnosti získává ošetřením. Jeho výhodou je však tvarová flexibilita, takže je ideální pro roletové navíjecí systémy. Neláme se, po ohnutí se samo navrátí do původního tvaru. Pro zpracování není třeba použít svařovací pásku. Jeho zpracování je jednodušší, může však dojít ke změně tvaru.

Parametry výběru technické tkaniny

• Umístění clony (interiér/exteriér) - nejúčinnější ochranu před sluncem přinese exteriérové stínění, které zachytí slunce a teplo ještě před dopadem na skleněnou plochu. Pokud se jednou skleněná plocha rozehřeje, přenáší teplo do interiéru, kde ho může zachytit interiérové stínění, ale účinek již nikdy nebude tak dokonalý.

• Požadovaná míra zastínění/zatemnění: Tkaninu black-out (zatemnění) lze použít pouze v interiéru. V exteriéru je její hmotnost a neprodyšnost na závadu - vítr látku podfoukne a vytvoří se tzv. vana.

• Složení tkaniny - základem je buď polyesterové nebo skleněné vlákno s odlišnými vlastnostmi.

• Vazba - zajišťuje hustotu tkaniny a tím ovlivňuje faktor otevřenosti.

• Faktor otevřenosti - Tento faktor se vztahuje k množství slunečního tepla propuštěného skrze látku. Faktor otevřenosti 1% poskytne nejlepší ochranu před prudkým světlem (zářením), naopak 10% zajistí nejlepší úroveň přirozeného světla, které bude vnikat do místnosti. V průměru je faktor otevřenosti 5% vhodný pro všechna použití - zajistí sluneční ochranu i optimální průnik denního světla.

Běžné jevy technických tkanin

Propustnost vody

Tkané technické tkaniny nemohou být zcela voděodolné, neboť jsou v osnově malé otvory. Při dešti dochází k tzv. sprejovému efektu, tzn. částečky vody jsou skrze látku rozstřikovány do okolí.

Technické tkaniny jsou vyráběny odolné vůči špíně a mastnotám díky zátěru, který je vyvinut speciálně pro venkovní použití. Technické tkaniny typu screen jsou určeny k ochraně před sluncem, nikoliv před deštěm. Pokud potah zmokne, je třeba co nejdříve markýzu vysunout a nechat řádně proschnout.


Zvlnění

Může se objevit poblíž svarů či uprostřed tkaniny. Během užívání působí na potah různé síly, způsobené zdvojením masy látky ve svarech a záložkách, tahem poháněcího mechanismu, prověšením válce nebo zátěžového profilu. Proto je normální, že se může objevit mírné zvlnění potahu.

Zvlněné okraje

Při rolování technických tkanin na hřídel svislých clon dochází ke stlačení švů a záložek, které se časem natahují. To může způsobit, že při vysunutí clony jsou okraje potahu mírně zvlněné.

Zlomy

Tkaniny vyrobené ze skleněného vlákna se vyznačují křehkostí. Pokud tkaninu přehneme, vlákno se zlomí a tkanina zůstane pokrčená. Vyrobené clony je třeba vždy namotat na roli nebo volně přeložit v horizontální poloze. Vzhledem k tomu, že není možné zabránit manipulaci se stínícími clonami, nepovažují se zlomy za vadu. Žádná z těchto vad nesnižuje hodnotu a upotřebitelnost stínící clony.

Zpracování technických tkanin

Pro zpracování tkaniny do konečného produktu je třeba využít svařování. Při výrobě rolet existují rozměrové limity v závislosti na váze materiálu, typu mechanismu, průměru a materiálu navíjecího válce a velikosti kazety. Velké plochy tkaniny nebudou vypadat dobře – může dojít k výše zmíněním efektům – a nebudou správně fungovat na navíjecím mechanismu. Doporučuje se proto vyrábět potahy z více kusů tkaniny. Příčné či podélné svary na tkanině jsou proto běžnou součástí clon z technických tkanin.