Jak vybírat

 

Jak vybírat

Jak vybírat

Máme pro vás i markýzy jak nadpis napovídá pro aplikaci na stěny tzn. kdy se markýza stahuje/vytahuje nahoru a dolů. V této kategorii je samozřejmě opět více typů výrobků každý pro jiné užití, s jinými maximálními/minimálními rozměry a jinou odolností proti větru. Byť se jedná o stínící výrobek je potřeba tuto důležitou vlastnost brát v potaz. Často je možné vidět markýzu s vodícími lanky i tam kde by být neměla, protože při větru jak víte je odpor látky velký (viz plachty na plachetnicích) a když tuto markýzu použijete ve volném prostoru-tzn. jinde než před sklem okna pro kterou je tato markýza koncepčně navržena, může být problém a nebudete spokojeni.

Svislé nebo lze říci i vertikální markýzy budou u nás opět vybaveny kvalitní markýzovou látkou SATTLER nebo DICSON a tím vám jasně deklarujeme a slibujeme dlouholetou spokojenost se stálobarevností a ochranou před UV zářením. Tyto látky mají svou kvalitu porovnatelnou i údajem o hmotnosti … 230g/m2 a to je to co potřebujete. Další kategorií používaných látek jsou potahy z technického textilu značky SOLTIS především u markýz se zip systémem, které mají své specifické vlastnosti a způsoby použití.

Svislé markýzy jak název napovídá, budou vhodné pro aplikace např. do bočních stěn vaší dřevěné nebo hliníkové pergoly a to ať zasklené nebo nezasklené. V případě, že pergolu ještě nemáte zasklenou bylo by fajn pouvažovat o případném budoucím možném zasklení a to hlavně z důvodu, aby markýza tomu pak někdy nepřekážela nebo neznemožnila použití posuvných nebo jiných systémů. Po rozhodnutí pak již budeme rádi když nám byť o malé pravděpodobnosti použití zasklení povíte. Vše pak bude spíše bez více nákladů. Svislé markýzy se svými maximálními rozměry a minimálními dle typu mohou překvapit a jejich ovládání dle velikosti bude možné ručně klikou nebo elektromotoricky u některých typů pouze elektromotoricky. První rozdělení svislých markýz bych rád upřesnil na tyto možnosti:

  • Boční vedení lankem.
  • Boční vedení tyčkou (kulatina).
  • Boční vedení v liště se zip systémem.

Kdy první způsob jsem již zmínil výše a třetí možnost je ta doporučitelná pro aplikace do bočních stěn pergol, protože zde pak může snadno plnit funkci větrolamu, respektive zamezit průvanu pod pergolou a zároveň stínit. Pozor však na vlastnost látky stínit a tím snižovat světelnou úroveň v chráněném prostoru. Schopnost větrolamu lépe splní skleněné posuvné systémy, které mohou celoročně oddělovat interiér od exteriéru což bych s markýzou i se zip systémem nedoporučil.

Jsme sice v kategorii vertikálních markýz, ale představte si situaci kdy uvážíte použití vertikálních markýz do všech bočních stěn a následně zjistíte, že průchod je pak možný až po stoprocentním vytažením minimálně jedné zvolené markýzy. Vezměte v potaz čas na vytažení a ve většině případů jednostranné ovládání markýzy = kde se nachází ovladač. Pro takový případ je na místě uvážit i použití horizontální markýzy tzn. stínící kšilt – jako když si nasadíte na hlavu kšiltovku. Oči horizontálně a do dálky vidí a přesto jsou ve stínu. To je ten nápad, řešení, který pro vás na základě vašich přání a indicií ve většině případů najdeme. Samozřejmě počítáme s loajálností v takových případech, protože právě ten nápad může být zásadní rozdíl, kterého by pak uměl každý zneužít a tento považovat za svůj a poptat jinde kde bez práce a přemýšlení (možná až roboticky, e-shop) sdělí nižší cenu na hranici rentability, když se bude jednat o srovnatelný výrobek.

Rádi vám pomůžeme a k tomu potřebujeme od vás kooperaci a zaslání fotek místa pro uvažovanou instalaci a co nejvíce indicií o vašich představách jak užitkových, co byste rádi získali, ale i o barvách konstrukce i látky, které často mohou být důležité. Kvalitní relax ve stínu vám přeje tým společnosti Karásek s.r.o. a Rosťa Karásek.