Jak vybírat

 

Na co si dát pozor při nákupu markýzy?

Na co si dát pozor při nákupu markýzy?

Nevíte, jakou horizontální markýzu? Jaké parametry by měla mít a jaká alternativa je vhodná pro vaši terasu nebo balkon.

Na úvod si ale řekneme, co to je horizontální markýza. Jedná se o jednu z mnoha typů markýz, jakožto stínícího výrobku. Horizontální markýza je markýza s horizontálními (vodorovnými) skládacími rameny upevněnými buď na nosném profilu v celé její délce nebo na krajních prvcích, které plní více funkcí najednou. Tento prvek je zároveň konzolí pro kotvení na stěnu nebo do stropu a také místem, kde je uložen válec s návinem akrylové látky. Na tomto prvku jsou zároveň na čepu upevněná skládací ramena.

Nyní máte představu o tom, co to je horizontální markýza. Horizontální markýzy se běžně používají k aplikaci, u kterých je vyžadován sklon stínící plochy v rozsahu 0-5° do 60°, některé je možné nastavit až na 90° sklon. Sklon markýzy je možný nastavit do požadované polohy během montáže, ale sklon je také možný nastavit později, pokud jste obeznámeni s konstrukčním řešením. Obor stínící techniky je velice rozsáhlý a tohle je teprve začátek hledání nejvhodnějšího řešení pro Vás.

Výběr může být samozřejmě jednoduchý, pokud se setkáte s prodejcem, který Vám nabídne dva až tři výrobky, protože rozhodl za Vás a zúžil výběr pro úspěšný obchod. Vybral Vám markýzy buď pouze podle nejvýhodnější ceny nebo Vám nabízí modely jednoduché na montáž. S tímto se můžete setkat v obchodních centrech, které tyto výrobky také nabízejí, ale v trochu jiném provedení, než bychom Vám nabídli my. My nabízíme vhodné řešení právě pro vaši potřebu, pro dlouhodobou spokojenost a užitek. Ale tohle není jediný aspekt, podle kterého Vám vybereme vhodnou horizontální markýzu. Proto se dále vyjádřím ke specifikaci rozměru.

Jak zvolit rozměry markýzy

Druhý rozměr nazýváme vyložení. Jedná se o vzdálenost, kterou markýza provede z uzavřeného stavu do stavu, kdy je maximálně vysunuta. V tomto budě upozorňujeme na to, že zvolením většího sklonu se ztrácí stínící plocha tím, že je markýzový potah šikmo dle dané volby sklonu, ale zároveň je sklon například více než 10° žádoucí. Právě proto pro volbu délky využíváme spíše bližší vyšší hodnotu vyložení, která bude vyhovovat z dlouhodobého hlediska i po možné změně nastavení sklonu – „prostě mít rezervu se vyplatí”.

Markýzových je právě tolik, kolik vzniká potřeb pro zastíněn. Rozměr zakázkově vyrobené markýzy se definuju šířkou, a to poměrně přesně dle možnosti využití tabulkových cen, které jsou zpravidla po padesáti centimetrech nebo rozměr šířky zadáme v centimetrech tak, jak je potřeba pro kotvení, např. na trámy. Možností je také využití stavební dispozice beze zbytku, pomineme-li potřebné minimální vůle (řádově v cm).

Délky možných vyložení se pohybují v dílčích délkách po padesáti centimetrech do maximálního vyložení, které se liší dle konstrukce markýzy. A i v tomto případě je volba typu markýzy usměrněna dle Vašeho přání nebo požadavku.

Některé markýzy disponují maximálním vyložením 250 cm a robustnější i 400 cm. Pro opravdu náročné aplikace Vám můžeme nabídnout typ markýzy s vyložením přesahující 450 cm v závislosti na šířce, která by měla být o poznání větší než rozměr vyložení. Ale i v tomto případě existují výjimky, jelikož máme v nabídce markýzu s možnou menší šířkou než je vyložení. Pokud o tomto tématu chcete vědět víc, neváhejte nás kontaktovat.

Jak specifikovat poptávku?

Mnoho lidí se domnívá, že vybrat markýzu je snadné a soustředí se pouze na šířku a vyložení. Ruku na srdce, stačí tyhle dva rozměry na výběr nejvhodnějšího řešení? Odpovím za vás - NE. Tohle je teprve začátek. Další důležité prvky pro výběr jsou například tyhle: způsob ovládání, plánovaná montáž na stěnu z jakéhokoliv materiálu, mnoho staveb je zatepleno a dnes i 20 cm izolací, stropní trámky přesahující obvod domu, atd. Na závěr je potřeba zohlednit povětrnostní podmínky.

Tohle všechno s klienty řešíme my a vím, že si toto naši zákazníci cení. Je jasné, že speciální řešení nebude nejlevnější, ale tak to už bývá – znáte to.

Nekupujte markýzy pořád dokola

Všechen text, co jste doposud přečetli, se týkal stínění, ale stínění není všechno, co potřebujete vědět. Jakým způsobem bude markýza chráněna před živly počasí, když nebude plnit svoji roli? V tomto případě se investice do správné markýzy jednou za deset let až dvacet let vyplatí, než provádět pokusy a opakovaně si pořizovat více a více vyhovující markýzy podle toho, jak budete časem sbírat zkušenosti s výběrem.

Markýzy proto rozdělujeme na následující kategorie:

    • Markýza horizontální bez krytí návinu s látkou a ramen: takováto markýza bude zpravidla opatřena volánem, který složenou konstrukci ukrývá, ale jen z estetického hlediska. Látka se na válec navíjí shora. Pozor – při ručním ovládání je možné bez pozornosti obsluhy látku navinout obráceně. Tahle markýza bude časem „označena špinavějším pruhem” u výpadového profilu. Jedná se o první přibližně 20 cm látky, ale samozřejmě stínit bude kdykoliv budete vyžadovat.

    • Markýza horizontální se stříškou: celá markýza se nachází pod plechovou nebo hliníkovou stříškou v přiměřené blízkosti válce s látkou – ale ani tento způsob není pro čistou látku i po několika letech ideální.

    • Polo-kazetová horizontální markýza: vyšší stupeň ochrany válce s návinem markýzové látky. Zde se jedná o kryt kopírující obvod válce a bez ochrany zůstává nepatrná část potahu a samozřejmě i volán, který i zde zakrývá složená ramena konstrukce před zraky pozorovatele.

    • Kazetová horizontální markýza: pokud očekáváte designové řešení a vysoký stupeň ochrany, potom hledáte tento typ markýzy. Tento typ nabízí vysoký stupeň ochrany markýzové látky a také složených ramen před povětrnostními vlivy a v době kdy markýzu nepoužíváte (přibližně po dobu 6 měsíců a určitě každou noc v jarním a letním období). Kazetové markýzy jsou i typy, kdy kazeta, tedy kryt zpravidla z hliníkových materiálů, respektive z extrudovaných hliníkových profilů. Není celoobvodová, ale jak mi říkáme pro názornost: „kazeta nemá záda”. To je část, kdy tento kryt dosedá na plochu stěny domu. S tímto typem kazetové markýzy dokáže markýza stínit i poměrně široké terasy. U kazetových markýz, u kterých je všechno ukryto v hliníkovém tubusu, nebudou s největší pravděpodobností opatřeny volánem. U takové markýzy bude pro Vás, jakožto hosta překvapením, jaká je barevná varieta markýzové látky vybraná majitelem, respektive investorem – nemusí se jednat vždy o tu samou osobu.

  • a další jako: markýza pro terasové krytí, markýza pro zimní zahradu nebo pergolu.

Tímto jsme probrali otázku designu a dlouhodobé ochrany markýzy a na závěr se zeptáme Vás, našich potenciálních zákazníků. Jaký komfort obsluhy si hodláte dopřávat? Markýzy do určitých velikostí můžete ovládat klikou, přičemž si zároveň zacvičíte – samozřejmě musíme přiznat, že markýzu je snazší vysunout, než ji stočit – uklidit. A to může být například pro dámu nebo seniora náročné.

Markýzu s motorem nebo bez?

Proto dnes stále více častěji dodáváme našim zákazníkům markýzy s integrovaným elektrickým 230 V motorem, který je ukrytý ve válci s návinem markýzové látky. A ještě jednodušší způsob je použití rádiového elektromotoru, který po připojení do Vaší elektrické sítě můžete ovládat dálkovým ovladačem. U tohoto typu je možná aplikovat automatizaci, což může být výhoda v rodině, kde se vyžaduje automatické vysunutí a stažení bez pozornosti obyvatelů domu. Taková automatizace samozřejmě obnáší i bezpečnostní čidla, která reagují na déšť, vítr a markýzu při zaznamenání takového počasí stáhne. Poté je největší výhodou reakce na stanovenou intenzitu slunce, při které sama markýza reaguje a vyjede do stanovené pozice (buď maximální krajní nebo komfortní poloha). Sluneční čidlo z portfolia výrobků společnosti Somfy je opravdu chytré zařízení s vestavěným počítačem, který rozpoznává i krátce odcloněné slunce malými oblaky, jaké znáte i od moře.

Pokud chcete vědět více, můžeme Vám zaslat dokumentaci k výrobku nebo pro Vaši a naši spokojenost poskytnou osobní výklad výhod automatizace, která se vám odmění vyšší spolehlivostí a nemusíte každý den přemýšlet nad tím, zda je markýza stažena nebo ne.