Jak vybírat

 

Jak pečovat o markýzy

Jak pečovat o markýzy

Látky používané na markýzách jsou vyrobeny ze 100% akrylátového vlákna, jsou navržené a vyrobené pro venkovní použití. Proto je nutno respektovat následující pokyny, jak o látku pečovat. Přečtěte si tedy praktické rady, jak udržovat látku v co nejlepším stavu:

  • markýzová ramena musí zajistit trvalé vypnutí markýzové látky a odstranit jakékoliv tření. Toto napnutí musí také chránit látku před "vodními kapsami" na markýze.
  • v případě silného větru musí být ramena stažena
  • jestliže markýza byla stažena mokrá, je třeba ji co možná nejdříve rozevřít a nechat ji pořádně vyschnout. Atmosférické znečištění, které zůstává na povrchu, působí negativně a za vlhkých podmínek může způsobit plesnivění nebo rozpad látky. Markýzové látky mají sice speciální povrchovou úpravu, jež chrání látku proti shromažďování špíny, nicméně k ochraně této úpravy je nutné dbát následujícího:
    • Standardní údržba: důkladně setřepat prach ze suché látky a jemně vyklepat nebo vykartáčovat. Pak čistit sprchováním vlažnou vodou se slabým roztokem přírodního mýdla, následně jemně vykartáčovat.
    • Odstraňování skvrn: při větším znečištění je doporučováno jako všeobecný přípravek ne více než 1/2 šálku bělícího prostředku a 1/4 šálku přírodního mýdla na 4,5 l vody. Látka by měla být v tomto přípravku ponořena maximálně 20 minut.

Poznámka:

nadměrné namáčení v bělícím prostředku může zhoršit kvalitu sešití. Látku je nutno pořádně vymáchat, aby se odstranilo všechno mýdlo. Tato metoda však nesmí způsobit, aby byla zcela odstraněna vodoodpudivost látky. Je-li odpuzování vody poškozeno, musí se látka impregnovat, aby tuto vodoodpudivou vlastnost opět získala.